Prawo

Sachajko i Janowski walczą o polski cukier. ABW sprawdzi czy zachodnie koncerny niszczą cukrownie

Parlamentarzysta Kukiz'15 Jarosław Sachajko złożył doniesienie do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ws. cen dumpingowych w produkcji cukru.

Zdaniem Sachajki zachodnie koncerny cukrownicze stosują ceny dumpingowe, poniżej kosztów produkcji, aby pozbyć się polskiej konkurencji. Poseł Kukiz'15 przypomniał, że Polska jest trzecim, po Niemczech i Francji, producentem cukru.

– Tamte kraje mają kilkukrotnie większą produkcję niż Polska. Mogą sobie więc pozwolić na to, żeby czasowo, do czasu upadku Krajowej Spółki Cukrowej, sprzedawać cukier poniżej kosztów produkcji. Jest to działanie nie tylko nieetyczne, ale również, a raczej przede wszystkim niezgodnie z prawem

– mówił Sachajko. Parlamentarzysta ocenił, że nie jest możliwe, aby oferować obecnie cukier w cenie niższej niż 1,2 złotego za kilogram, bo właśnie tyle wynoszą koszty produkcji. Sprzedaż poniżej tej ceny jest przestępstwem.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


– Kupujemy cukier taniej niż wodę. To czysty dumping

– grzmiał polityk, który złożył w tej sprawie doniesienie do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Obie te instytucje będą teraz sprawdzać czy zachodnie koncerny łamią prawo.

Na konferencji obecny był również były Minister Rolnictwa Gabriel Janowski, który przed kilkunastoma laty sprzeciwiał się prywatyzacji polskich cukrowni. Dodał on, że potrzeba wiele staranności i roztropności, aby przemysł cukrowniczy stał się "perełką branży rolno-spożywcze".

– Polskie przedsiębiorstwa, nie tylko z branży rolno-spożywczej, ogólnie mają problem z dostępnością i ilością kapitału, dlatego są szczególnie narażone na takie działania jak dumping cenowy. Zachodnia konkurencja tylko czeka aby najpierw je wykończyć, a później przejąć rynki

– komentuje ekonomista Bartłomiej Orzeł z Instytutu Gospodarki Rolnej.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. składa się z ośmiu zakładów – Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice, oraz spółki "Polskie Przetwory". Jest największym w Polsce i ósmym w Europie producentem cukru.


Polub Świat Rolnika na Facebooku i bądź na bieżąco


M.O./dlahandlu.pl/money.pl/Fot. Kancelaria Senatu/Adrian Grycuk/CC-BY-SA 3.0/Wikimedia

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.