O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-01-2022

Autor: Monika Faber

Inspekcja weterynaryjna zostanie wzmocniona przez Ministerstwo Rolnictwa

Inspekcja weterynaryjna

Inspekcja weterynaryjna w ramach walki z afrykańskim pomorem świń zostanie wzmocniona – zapowiedział wicepremier Henryk Kowalczyk na Zjeździe Lekarzy Weterynarii.

„Dziękuję za prowadzenie walki z ASF i dbanie o bezpieczeństwo naszej żywności” – powiedział szef resortu rolnictwa podczas swojego wystąpienia. Wicepremier Kowalczyk zwrócił uwagę, że praca lekarzy weterynarii odbywa się obecnie w bardzo trudnych warunkach.

Trwa walka z ASF

„Jak każda branża również i ta boryka się z ograniczeniami wynikającymi z pandemii Covid-19. Służby weterynaryjne prowadzą jednak nieustanną walkę z dwoma najpoważniejszymi zagrożeniami w chowie zwierząt” – z wirusem afrykańskiego pomoru świń i grypą ptaków – podkreślił wicepremier i zaznaczył, że dlatego niezbędne jest wzmocnienie tych służb jak Inspekcja weterynaryjna.

„Istotnie zwiększamy w 2022 roku środki finansowe na weterynarię. Będzie to dodatkowo ok. 600 mln zł na Inspekcję, w tym na zwiększenie zatrudnienia oraz istotne podwyżki wynagrodzeń” – zapowiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

W dzisiejszym spotkaniu uczestniczył również główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk. Krajowy Zjazd Lekarzy Weterynarii odbywa się raz na 4 lata. Jest to zjazd sprawozdawczo wyborczy, podczas którego zostaną wybrane nowe władze Samorządu Lekarzy Weterynarii.Inspekcja weterynaryjna 02

Inspekcja weterynaryjna walczy z ASF

Inspekcja weterynaryjna informuje o rozpoznawaniu ASF. Rozpoznanie afrykańskiego pomoru świń może nie być proste, bowiem objawy są często niespecyficzne i mogą być mylone z innymi chorobami czy zatruciami.

Objawy afrykańskiego pomoru świń często podobne są do innych chorób lub zatruć. Nierzadko zdarza się, że choroba różnie objawia się w różnych stadach. Z tego względu, jeśli ma się najmniejszą dozę niepewności co do możliwości wystąpienia ASF w stadzie, należy zgłosić podejrzenie ASF do właściwego powiatowego lekarza weterynarii. Umożliwi to pobranie próbek w kierunku wykluczenia ASF. Hodowcy, który zgłosił podejrzenie, przysługuje ze środków budżetu państwa zapomoga za zwierzę, które padło z powodu zachorowania na ASF, zanim powiatowy lekarz weterynarii otrzymał informację o zgłoszeniu.

Objawy ASF często podobne są do objawów innych chorób (gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, padnięcia bez innych wyraźnych objawów) – dlatego w przypadku najmniejszego podejrzenia lub nawet domniemania możliwości wystąpienia ASF w stadzie, przede wszystkim na obszarach, na których choroba występuje lub w sąsiedztwie tych obszarów, należy zgłosić podejrzenie ASF do właściwego powiatowego lekarza weterynarii celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia ASF. Zgłoszenie należy przekazać bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza).

W przypadku stwierdzenia padnięć trzody chlewnej w gospodarstwach zlokalizowanych w województwach podlaskim, lubelskim oraz mazowieckim, właściciele zwierząt powinni natychmiast poinformować o tym fakcie właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Zgłoszenie podejrzenia wystąpienia ASF, zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt jest obowiązkiem, którego niedopełnienie stanowi wykroczenie. Posiadaczowi zwierzęcia, który dopełnił obowiązku zgłoszenia podejrzenia przysługuje ze środków budżetu państwa zapomoga za zwierzę, które padło z powodu zachorowania na ASF zanim powiatowy lekarz weterynarii otrzymał informację o zgłoszeniu.

Czytaj również: Henryk Kowalczyk o priorytetach dla rolnictwa w 2022 roku

Gov.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023