Hodowla

Europejczycy nie chcą kupować drogich jaj z wolnego wybiegu?

Brytyjskie Stowarzyszenie Producentów Jaj z Wolnego Wybiegu (BFREPA) stwierdziło, że zwiększenie liczby kur w chowach wolnowybiegowych o ponad milion sztuk między październikiem a listopadem tego roku to „szalone” działanie – czytamy w komunikacie KIPDiP.

 

Stowarzyszenie przewiduje, że kolejny milion kur na wolnym wybiegu pojawi się w najbliższych kilku miesiącach ponieważ inwestycje, które poczyniono pozwalają na zwiększenie produkcji. Producenci twierdzą, że dynamiczny wzrost produkcji już obecnie powoduje niemałe problemy dla branży ponieważ popyt konsumencki na jaja z wolnego wybiegu rośnie znacząco wolniej niż produkcja. BFREPA alarmuje swoich członków o nadprodukcji już od dwóch lat. Hodowcy pozostają jednak głusi na te ostrzeżenia. Nadprodukcja jaj z wolnego wybiegu doprowadziła już do istotnych obniżek cen jaj (spadła nadwyżka jaką konsumenci płacą za jaja wolnowybiegowe w stosunku do jaj klatkowych). Produkcja jaj z wolnych wybiegów – według BFREPA - rośnie w Wielkiej Brytanii o 10 procent rocznie podczas gdy popyt na takie jaja zwiększa się co roku jedynie o trzy, cztery procent. Producenci jaj z wolnego wybiegu w Wielkiej Brytanii twierdzą, że przestali być już rynkową niszą, a stali się „mainstreamem”

 

– czytamy dalej w informacji Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

źródło: KIPDiP
fot. pixabay

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.