Logo Świat Rolnika

Hodowla i uprawy

Ponosimy konsekwencje tego, że utraciliśmy na stałe znaczną część rynku w Rosji. Wygraliśmy bitwę z embargiem, ale to przełożyło się na decyzje polityczne. Dzisiaj mamy katastrofę ekonomiczną, dlatego, że tylko w młodym bydle rzeźnym mamy opłacalność w produkcji rolnej. Pamiętajmy też, jak istotny jest udział rolnictwa w polskim eksporcie – powiedział portalowi Onet.pl były minister gospodarki.

W stadninie koni w Janowie Podlaskim odbyło się kolejne posiedzenie Rady ds. rozwoju hodowli koni w Polsce. Podczas dzisiejszego spotkania omówione zostały założenia do strategii funkcjonowania spółek Skarbu Państwa zajmujących się hodowlą koni, propozycje działań toru wyścigów konnych na Służewcu i propozycje zmian w zakresie współpracy z Totalizatorem Sportowym. Przedstawione zostały także informacje Polskiego Związku Hodowców Koni o stanie hodowli koni różnych ras w Polsce

XXVII Targi Mleczarskie Mleko-Expo w Warszawie, które odbywają się w wyjątkowa rocznicę 100.lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uważam za otwarte. Tę tradycyjną formułę wypowiedział dziś sekretarz stanu Tadeusz Romańczuk podczas rozpoczynającej się w centrum Warszawy imprezy branży mleczarskiej. Są to największe w Polsce targi poświęcone mleku i jego przetworom.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi terminów stosowania nawozów zgodnie z programem azotanowym zwracamy uwagę, że możliwe jest jesienne stosowanie nawozów w sytuacjach nadzwyczajnych tj. wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych.

W 2017 roku 5,4 miliona ton makaronów wyprodukowano w Unii Europejskiej (UE) o wartości 5,3 miliarda euro - to ponad 2 miliony ton (60%) więcej niż dziesięć lat temu.

W tym tygodniu miłośnicy wina świętują dzień Beaujolais Nouveau (15 listopada), jest więc odpowiedni moment, aby przyjrzeć się najnowszym danym na temat głównych eksporterów i importerów wina w Unii Europejskiej (UE).

Sytuacja w europejskim sektorze wina powróciła do normalności po historycznym spadku w 2017 roku. Produkcja wina we Włoszech powróciła do średnich poziomów z ostatnich lat po tym jak w roku bieżącym odnotowano 16-procentowy wzrost zbiorów i wyniosła 49,5 milionów hektolitrów. Umożliwiło to krajowi utrzymanie pozycji światowego lidera produkcji. Co więcej, mimo że nie opublikowano jeszcze oficjalnych danych, zapasy wina zmniejszyły się znacząco w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

W środowisku przyrodniczym Polski występuje ok. 3500 gatunków roślin naczyniowych, z czego rośliny obcego pochodzenia stanowią aż 30%. Tak duży udział gatunków obcych wynika z coraz większej presji człowieka na środowisko. Jednak tylko niewielka część gatunków obcych stanowi obecnie zagrożenie dla rodzimej przyrody, są to tzw. inwazyjne gatunki obce (ok. 1,5% flory Polski).

Połowa odtłuszczonego mleka w proszku nabytego w magazynach państwowych od 2015 r. (190 000 z 380 000 ton) została ponownie wprowadzona na rynek bez uszczerbku dla jego funkcjonowania i odbudowy sektora – informuje Komisja Europejska.

Rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą nie mniej niż 50 sztuk trzody chlewnej mogą otrzymać maksymalnie 100 tys. zł w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, na inwestycje chroniące przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Podkategorie

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.