Logo Świat Rolnika

Hodowla i uprawy

Twierdzą, że są otwarci na dialog, ale nie popierają metod siłowych. Przetwórcy owoców zabrali głos w sprawie blokad. – Podjęte przez sadowników protesty przed zakładami przetwórczymi oznaczają niestety przyjęcie argumentacji siłowej (…) takiemu podejściu jesteśmy przeciwni – piszą w swoim stanowisku.

IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: kukurydzy na ziarno i kiszonkę, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych oraz krzewów i drzew owocowych.

W dniu 11 września 2018 roku na wniosek Sekretarza Związku Sadowników RP Krzysztofa Cybulaka Wiceminister Rolnictwa Rafał Romanowski zorganizował spotkanie "ostatniej szansy" przetwórców z sadownikami. Głównym tematem była drastycznie niska cena jabłka przemysłowego, która pogarsza i tak tragiczną sytuację ekonomiczną gospodarstw sadowniczych. Część przetwórców postanowiła na spotkanie po prostu nie przyjechać.

Fundacja Viva!, Otwarte Klatki, Mondo Cane i inni będą dziś zdzierać gardła przed Sejmem RP, próbując przeforsować ustawę szkodliwą z punktu widzenia polskiej gospodarki, patriotyzmu ekonomicznego, ustawę będącą próbą oddania hołdu lennego niemieckim koncernom oraz transferującą polskie pieniądze do kieszeni rosyjskich oligarchów.

Dziwi mnie skąd się biorą tak drastyczne różnice. Na hurcie cena za jabłko kształtuje się między 1,20 zł a 1,50 zł, za gruszkę około 2 zł. Trudno powiedzieć, dlaczego tak duża jest cena w detalu – dywagował na antenie Radia Gdańsk Sławomir Niecko z Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk.

Trzy ostatnie tygodnie ustabilizowały cenę tuczników w Niemczech poziomie 1,55 €/kg. Jeszcze w ostatnim tygodniu podobne sygnały o dobrze zbilansowanym rynku tuczników nadeszły z takich krajów jak Dania, Belgia, Austria i Wielka Brytania.

Podkategorie

Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.